مردها شیما پوش میشوند..

مردها شیما پوش میشوند... 

ساماندهی وضعیت پوشش مردان ایرانی وعده ای است که مدیر هنری وزارت ارشاد از اجرای آن در آینده نزدیک خبر می‌دهد. در حالی که سال هاست بحث بر سر ساماندهی پوشش خانم‌ها ادامه دارد و این بحث هیچ گاه به نتیجه مشخصی نرسیده است، چند روزی است که زمزمه‌هایی رسمی در خصوص طرح جدید دولت برای ساماندهی لباس مناسب مردان ایرانی هم به گوش می‌رسد. این طرح با عنوان رسمی «شناسه یکپارچه سازی مد و لباس» و با نام اختصاری «شیما» رسانه ای شده و از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیری شود.

اولین بار در روز 9 آبان مسئولان برگزاری نمایشگاه مد و لباس در نشستی خبری، از رونمایی از طرح «شیما» در کنار برگزاری این دوره از نمایشگاه مد و لباس خبر دادند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار است در قالب این طرح لباس ایرانی‌ها را هم شناسه دار کند.به گزارش مهر یک عضو شورای سیاستگذاری بنیاد مد و لباس ایران در نشستی خبری با اشاره به تصویب قانون ساماندهی مد و لباس کشور در سال 85 گفت: قانونگذار در این قانون که یکی از مترقی ترین قوانین محسوب می‌شود با یک نگاه جامع و هوشمندانه لباس را به عنوان یک محصول فرهنگی قلمداد کرد که باید همه حمایت‌ها و تسهیلاتی که دیگر حوزه‌های فرهنگی از آن برخوردار هستند در این حوزه نیز اعمال شود.

«حمید قبادی» با اشاره به کدگذاری پوشاک به منظور یکپارچه سازی و تجاری سازی مد و لباس گفت: «لباس هم مانند محصولات فرهنگی دیگر باید دارای کد شناسه شود تا از این طریق شناسایی لباس‌های ایرانی چه از نظر کیفیت و قیمت و چه از نظر استانداردهای لازم برای خریداران راحت تر شود. ما در آغاز راه برای همه محصولاتی که در بخش فروش نمایشگاه مد و لباس امسال عرضه خواهند شد این کد را الزامی کردیم به طوری که همه لباس‌های حاضر در نمایشگاه ملزم به درج این کد هستند، اما در گام‌های بعد این کد شناسه را درباره همه پوشاک کشور اعمال خواهیم داد.»

قبادی البته این را هم گفت که لباس‌های کددار، مورد مخالفت گشت ارشاد قرار نخواهد گرفت:« این کد شناسه نه به منظور درآمدزایی یا افزایش قیمت‌ها که صرفاً به علت درج استانداردهای لازم خواهد بود، لذا افرادی که از لباس‌هایی با کدشناسه استفاده می‌کنند در طرح گشت ارشاد موردمخالفت نیروی انتظامی قرار نخواهندگرفت، چرا که همه ضوابط در طراحی این نوع پوشاک درنظر گرفته شده است.»آن طور که قبادی گفته محصولاتی که در نمایشگاه امسال مد و لباس در بخش فروش ارائه می‌شوند نمونه‌هایی هستند که به منظور الگوسازی و تجاری سازی بهار 92 درنظر گرفته شده اند.موضوعی که مورد اشاره معاون هنری وزارت ارشاد هم قرار گرفته است.

حمید شاه آبادی درباره زمان اجرایی شدن طرح شناسه یکپارچه سازی مد و لباس ایرانی و ساماندهی پوشش و حجاب آقایان می‌گوید:« برنامه‌های رعایت عفاف و پوشش در آقایان از سال 92 عملیاتی می‌شود». به گفته حمید شاه آبادی بسیاری از پوشش‌های آقایان با شاخصه‌های ایرانی و اسلامی مغایرت دارد. از سویی بسیاری از کالاهای وارداتی هم تناسبی با فرهنگ ما ندارند اما متاسفانه در جامعه رواج زیادی یافته‌اند».شاید به خاطر همین موضوع باشد که شاه آبادی تاکید بر تغییر روند طراحی و نوع پوشش آقایان دارد و می‌گوید:« لباس آقایان باید ساماندهی شود و طرح شناسه یکپارچه سازی مد و لباس ایرانی اسلامی (شیما) در مورد لباس آقایان هم اجرایی شود و لباس‌هایی که شناسه دارند در جامعه رواج پیدا کنند.
منبع: تابناک.
/ 0 نظر / 15 بازدید